Książki


Tomasz Załuski "Modernizm artystyczny i powtórzenie próba reinterpretacji", UNIVERSITAS, Kraków 2012
Książka warta polecenia, tym bardziej, że jest to pierwsze, tak obszerne przedstawienie problemu "powtórzenia". Autor próbuje odmitologizować modernizm, jako twór opierający swoje działanie na zasadzie "nowości". Lektura obowiązkowa. 
Odsyłam do małej polemiki między autorem a recenzentką z obiegu http://www.obieg.pl/ksi%C4%85%C5%BCki/5308





Hal Foster "Powrót realnego awangarda u schyłku XX wieku", UNIVERSITAS, Kraków 2012
Autor w sposób nowatorski poddał analizie tendencje w sztuce końca XX wieku, a ściślej, jego ostatnich trzech dekad. Obala złowrogie teorie wieszczące, że sztuka współczesna może tylko kopiować (powtarzać) w imię postmodernistycznego przyzwolenia. Warto przeczytać.





"Rzecz i rzeczywistość w kulturze XX i XXI wieku", Towarzystwo naukowe KUL
Pozycja może nie obowiązkowa, ale na pewno interesująca. Przedmiot i jego konotacje, a także problem reprezentacji i ontologii. Czemu nie.




Nicolas Bourriaud "Estetyka relacyjna", MOCAK, Kraków 2012
Pozycja na dwie poranne kawy. Zapewniam, że nie zostanie tylko połknięta, ale i przetrawiona. Lektura obowiązkowa.





"Praktyczny poradnik dla artystów" pod red.Agnieszki Pindery, stowarzyszenie SZTUKA CIĘ SZUKA 2012
Poradnik? czemu nie, się pytam? Jest to, niewielka książeczka zawierająca podstawową wiedzę (w pigułce) z jaką w dojrzały świat, wkraczać powinni adepci sztuki. Autorzy zapomnieli jednak o jednym rozdziale, tj.-" na skróty", w którym to, absolwenci, tudzież młodzi artyści mieli by czarno na białym, że jak się chcą szybko sprzedać, to niech się rozbiorą.   




Monika Jadzińska "Duże dzieło sztuki ", UNIVERSITAS, Kraków 2012
Pani Monika z perspektywy konserwatora sztuki, opisuje kondycję współczesnego wytworu artystycznego, a także problemy i wyzwania jakie stoją przed konserwatorami w obliczu zachowania dzieł, liczących sobie niespełna kilka dekad. Warto zapoznać się z daną pozycją, chociaż by po to, aby spojrzeć na sztukę z perspektywy jej (niejednokrotnie) przetworzenia ze względu na konserwację.  





Jerzy Ludwiński "Sztuka w epoce postartystycznej i inne teksty", wybór i opracowanie Jarosław Kozłowski
No akurat tego nie trzeba reklamować...




Marek Wasilewski "Czy sztuka jest wściekłym psem?" Stowarzyszenie Czas Kultury, Poznań 2009
Pozycja na rynku ukazała się już jakiś czas temu, ale warto do niej zajrzeć chociażby ze względu na ciekawą wymianę zdań z kilkoma artystami.




Jean Luc- Chalumeau "Historia sztuki współczesnej", VIZJA Press&it, Warszawa 2007
Nie jest to, bynajmniej zarys historii w stylu podręcznikowym. Książka z serii 50 pytań zawiera w sobie takie smaczki, jak chociażby: "Dlaczego mówi się, że Giacometti, Dubuffet, Balthus i Bacon byli artystami "nieregularnymi"? Na pewno warto polecić, aczkolwiek nie jest to pozycja dla kompletnych laików (czytaj studentów wydziałów artystycznych).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz