niedziela, 26 maja 2013

Zaproszenie przekazuję w obieg...

Obraz w treści 2



Serdecznie zapraszamy na pierwszą wystawę prezentowaną w Redzkiej Stacji Kultury.
Wernisaż wystawy Karola Formeli odbędzie się 8 CZERWCA o godzinie 18:00.



Karol Formela - kulturoznawca, specjalista od spraw promocji kultury i projektant graficzny. Magistra sztuki wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Jego twórczość oscyluje wokół problemów ugruntowanych w strukturach społecznych.
Twórca skupia swoją uwagę na obecnych problemach socjologicznych, które odgrywają ogromną rolę w procesie kreowania świadomości społecznej.
Na drugim biegunie zainteresowań artysty znajduje się jednostka i jej kształtująca się indywidualna tożsamości w obliczu konformizmu i wpływu społecznego.
Dzieła Karola Formeli charakteryzuje efemeryczny i chwilowy potencjał emocjonalny, któremu ulegamy podczas obcowania z nimi i próby rozwiązania intelektualnej zagadki jaką proponuje nam artysta. Twórca odnosi się do naszych procesów postrzegania rzeczywistości i za pośrednictwem prac oferuje nam swoją ich koncepcję.

Koncepcja wystawy "Tu NIE ma Miejscaa na EMOCJE!" dotyka problematyki współczesnej kondycji emocjonalnej społeczeństwa. Coraz mniej miejsca w świecie jest na swobodny przepływ emocji, spontaniczne ich okazywanie traktowane jest z dezaprobatą.
W pracy stosunek między ludźmi zaczyna ograniczać się jedynie do zachowań konwencjonalnych. W relacjach z partnerem częsta inkubacja emocjonalna blokuje prawdziwą szczerą emocjonalność.

Wystawa składa się z prezentacji trzech wybranych instalacj,i które artysta tworzył w różnym czasie i nie zależnie od siebie a jednak wszystkie w istotny sposób dotykają podjętej tematyki. „Historia młodej pary” to instalacja z cyklu „Gender stories” realizowanego w 2011 roku. Drugą wybraną instalacją jest NPD to niekompletny już fragment częściowo sprzedanej instalacji dotyczącej narcyzmu.


Gender stories to seria dotykająca problematyki płci - zacieraniu się ich różnic, wynaturzeniu oraz traktowaniu orientacji seksualnej jedynie jako stan umysłu. Stereotyp płci jako schemat od którego od długiego czasu odchodzimy. Płeć w obliczu religii, odnosząca się do naszej świadomości oraz w kontekście kultury w której się znajdujemy

Historia młodej pary to instalacja przestrzenna typu city light, która opowiada o umieraniu pewnych relacji w związku współczesnych młodych ludzi. Obecne w kulturze doktryny new-age dotyczące istnienia „tu i teraz” oraz „open mind” prowokują kształtujące się jednostki do często bezrefleksyjnego i hedonistycznego zaspokajania potrzeb. Zdrady, nieufność, rozwody to codzienność w obecnej kulturze europejskiej spowodowane niewłaściwym przyjęciem i interpretacją współczesnych poglądów na życie.


NPD Wiele cech współczesnego świata sprzyja występowaniu narcystycznych cech osobowości: globalizacja, szybkie tempo życia, wszechobecna koncentracja na tym, co zewnętrzne, promowanie cech świadczących o sukcesie i koncentracja na nich oraz rozmycie norm ugruntowanych dawniej przez kulturę i tradycję religijną. Tak zwane pierwsze wrażenie jest dziś dużo ważniejsze niż cechy świadczące o „wnętrzu” danej osoby. Ważniejsze jest zatem to, co prezentuje się światu na zewnątrz – co można pokazać innym, a co należy przed nimi ukryć, aby „dobrze wypaść”. W powierzchownych, krótkotrwałych czy też wirtualnych kontaktach z innymi ludźmi dużo mniej liczy się to, jakim jest się człowiekiem.
Szczerość, życzliwość, wielkoduszność czy empatia bardziej były cenione w mniejszych i stabilnych społecznościach, kiedy ludzie budowali swoje opinie o innych nie tylko na podstawie przelotnego wrażenia, ale przede wszystkim w oparciu o długotrwałą znajomość, żyjąc ze sobą razem dziesiątki lat w jednej wsi czy miasteczku.

Przewrotnie można by uznać, że narcystyczne cechy osobowości są wyrazem adaptacji do środowiska w jakim żyje współczesny człowiek i przyjąć je za normę. Co jednak zrobić z wewnętrznym poczuciem pustką czy cierpieniem i brakiem możliwości przeżycia prawdziwej, szczerej i bezwarunkowej miłości?



http://www.karolformela.dl.pl/

https://www.facebook.com/stacjakulturyreda

http://kultura.manifo.com/


wtorek, 7 maja 2013

debiut w arteonie

Arteon, czyli niekwestionowany top miesięcznik o sztuce w ramach swojej galerii w numerze majowym prezentuje obraz Iwony Obrockiej. Cieszy mnie to niezmiernie, tym bardziej że, autorkę znam osobiście i kibicuję jej sztuce od dawna.

                                 Iwona Obrocka, bez tyt. technika mieszana, 78,5x121cm, 2012,
                                                     zdj. dzięki uprzejmości artystki